Značaj individualno izbalansiranog program ishrane sportiste
- Detalji
- Kategorija: Ishrana Sportista
- Objavljeno Petak, 24 Februar 2012 23:00
- Autor Vladimir Vujovic
- Pogodaka: 27130
Vaznost pravilno izbalansiranog programa ishrane sportiste
Za pravilno izbalansiranu ishranu se može reći da je pored treninga jedan od najbitnijih faktora za postizanje maksimalnih sportskih rezultata, kao i očuvanje zdravstvenog stanja sportiste.
Vaznost pravilno izbalansirane ishrane kod dece sportista
Dece koja se profesionalno bave sportom ishrana ima veoma veliki značaj jer ne utiče samo na postizanje sportskih rezultata već i na pravilan rast i razvoj, pa shodno tome ishrani dece sportista mora se pridati veliki značaj.
Uticaj pravilno izbalansirane ishrane
Pravilno izbalansirana ishrana direktno utiče na ubrzani oporavak sportiste, kod kojeg je usled pojačane fizičke aktivnosti došlo do trošenja energetskih depoa, gubljenja elektrolita, vitamina, minerala, tečnosti, nakupljanja kiselih metaboličkih produkata.
Kako se sportista izlaže pozitivnom fizičkom naporu neophodan je na individualnom nivou izbalansiran program ishrane koji čće zadovoljiti njegove specifične nutritivne potrebe.
Negativne strane nepravilne ishrane
Najčešće sportisti zadovoljavaju samo energetske potrebe organizma unoseći tzv. prazne kalorije iz preradjene hrane, dok orgamizamu nedostaju zaštitne materije (vitamini, minerali, elektroliti, fitohemijske materije) i gradivne materije (proteini, esencijalne masti), posledice ovakve ishrane su stvaranje potkožnog masnog tkiva, pad imuniteta i čečće respiratorne infekcije, brže zamaranje, pad snage i samim tim izostajanje maksimalnih sportskih rezultata.
Deficit bitnih, esencijalnih hranljivih materija uzrokovan loše izbalansiranom ishranom može biti posledica različitih vrsta sportskih povreda koje mogu dovesti do izostajanja sa treninga i važnih takmičenja, pa je osnovni vid prevencije pravilno izbalansiran program ishrane i suplementacije.
Uloga nutricioniste
Stručno lice, dijetetičar-nutricionista uzeće u obzir sve faktore kako bi na individualnom nivou zadovolji nutritivne potrebe sportiste, i tako definisan program ishrane u kome su optimizovane količine namirnica i prati pored kaloriske vrednosti i udeo hranljivih materija, samo na ovaj način sportista je siguran da će uneti sve esencijalne (važne) materije.
Prednost jasno definisanog programa ishrane je u tome što se sportista lakše organizuje kad mu je program već unapred odredjen nego da sam mora da osmisli kombinaciju namirnica, i onemogućava nesvesne greške sportiste u ishrani.
Naručito je važna ishrana sportista pre, u toku i nakon takmičenja jer ukoliko je bio nedovoljan i nepravilan unos hrane direktno će se odraziti na sportske rezulate i često su sportisti nesvesni da su loši rezultati velikim delom posledica nepravilne ishrane.
Suplementacija
Suplementacija sportista je sastavni deo programa ishrane i samo pravilno kobinovana sa ishranom može uticati očuvanje zdravlja , ubrzati oporavak, pa samim tim pobiljšati rezultate sportiste. Suplemente nemojte koristiti na svoju ruku već u konsultaciji sa stručnim licem.
Pravilna rehidratacija
Optimalna hidratacija i rehidratacija su veoma vazan faktor prevencije dehitratacije sportiste koja će direktno ugroziti sportski rezultat.Ovaj problem je naručito prisutan kada je spolja tempereratura visoka i samim tim pojačano znojenje.
Zaključak
Dakle svaki sportista bez obzira na telesnu formu (da li mu je povišen procenat masti) mora voditi računa o pravilno izbalansiranom režimu ishrane, shodno tome podizanje svesti sportiste o značaju ishrane je veoma važano.
NAČIN IZRADE PROGRAM ISHRANE
- Prilikom izrade plana ishrane mora se obratiti paznja na granu sporta, telesnu težinu i visinu, uzrast sportiste, genetska konstitucija, odredjivanje procenta mišića i masti u organizmu, krvna slika i biohemijske analize, zatim period ( ishrana pre treninga , nakon treninga , za vreme aktivnih treninga , takmičenja..) navike sportiste u ishrani itd. Jednostavno svi aspekti se moraju proanalizirati kako bi se ishrana uskladila sa individuom same osobe.
- Najpre se odredjuju njegove enrgetske potrebe , a potom se procentualno odredjuje udeo namirnica po grupama u odnosu na dnevnu energetsku vrednost, kao i udeo hranljivih materija (proteina, ugljenih hidrata, masti) . Posebno je vazno obratiti pažnju na dovoljnu količinu zaštitnih materija (vitamina, minerala, fitohemijskih jedinjenja), neophodnih za pravilan metabolizam hranljivih materija .često sportisti unose biološki ne vrednu hranu (rafinisanu ) i na taj nacin pokrivaju svoju energetsku potrebu ali ne i dovoljan unos vitamina i minerala što negativno utiče na sportske rezultate.
-Jelovnik sadrži sve grupe namirnica u pravilnom odnosu i tačno propisanih količina za svaku namirnicu pojedinačno (energija , proteini , masti, ugljeni hidrati po potrebi vitamini i minerali).
-Naručitu pažnju treba obratiti na voluminoznost obroka i količinu vlakana u periodu takmičenja. Izbor namirnica treba da se temelji na lako svarljivim namrnicama visoke bioloske vrednosti( sa vecom količinom vitamina i minerala).
-Postoje različiti jelovnici u zavisnosti od toga da li je sportista u mirnoj fazi ili fazi intezivnih treninga i takmicenja. Kompletan jelovnik se uskladjuje sa mogućnostima sportiste i njegovim vremenom kao i rasporedom treninga.
-Svaki program ishrane je detaljno obajšnjen, sugestije o načinu pripreme jela i organizaciji, svaka specifična namirnica je opisana gde se moze kupiti kao i njena slika radi lakšeg snalaženja pri kupovini.
Korak po korak do programa ishrane i rezultata u sportu
I korak
Vadjenje krvi pre doručka , na prazan stomak.
Od analiza nophodno je sledeće: Glukoza, Gvozdje, Hemoglobin, Transaminaze, Urea, Kreatinin, Holesterol i trigliceridi.
II korak
Dolazak kod nutricioniste
Merenje telesne kompozicije na specijalnoj vagi koja funkcioniše na principu bioimpedanse, tu se utvrdjuje procenat masti , mišića, telesne vode, puls, pritisak, telesna težina i visina.
III korak
Popunjavanje specifičnog upitnika za individualizaciju program ishrane
Cilj sportiste, navike u ishrani, sport, trenizi, zdravstveni status...
IV korak
Izrada programa ishrane
V korak
Prezentacija programa ishrane, eventualne korekcije i edukacija sportiste o sprovodjenju programa ishrane i otklanjanje eventualnih nejasnoća o načinu pripreme , organizacije, kupovine namirnica.
VI korak
Praćenje efikasnosti programa ishrane tronedeljnom nivou a po potrebi i češće, eventualne korekcije u skladu sa telesnom reakcijom i postignutim rezultatima. Praktično u svakom momentu sportiste može konsultovati nutricionistu ukoliko je u nedoumici.
PRIMER JEDNOG DANA IZBALANSIRANE ISHRANE
Kliknite na sliku da bi ste sačuvali fajl u excel-u, i potom videli kako bi izgledao program ishrane.
Napomena: ne obazirite se na sastojke i količine, vremensku preporuku, svaki program se prilagodjava individui.
KONTAKT:
Vladimir Vujović nutricionista u Beogradu
mail; Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
mob; 064/ 68 25 686